Uzaktan Çalışma Yönetmeliği

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği (“Yönetmelik”) 10 Mart 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Uzaktan çalışma, 6.5.2016 tarihinde kabul edilen “İş Kanunu ile Türkiye iş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile İş Kanunu Madde 14’te yapılan değişiklikler kapsamında düzenlenmeye başlanmıştı. Yönetmelik, İş Kanunu’nda yer alan düzenlemeleri biraz daha detaylandırmış oldu.

16 Mart 2021

İş Yerinde Cinsiyet Ayrımcılığına İlişkin Yaptırımlar

İş yerinde cinsiyete dayalı ayrımcılık birden çok kanunda düzenlendiğinden, ayrımcılık nedeniyle çeşitli yaptırımlar söz konusu olacaktır. Bu yaptırımların bir kısmı ayrımcılık mağduru işçinin haklarının kazanılmasına ilişkin, bir kısmı ise ayrımcılık yasağına aykırı hareket eden işverene idari ve cezai yaptırımlardır.

10 Mart 2021

İşyerinde Cinsiyet Ayrımcılığı: 6 Temel Başlık

Eşit davranma yükümlülüğü ve ayrımcılık yasağı temelini Anayasa ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden alır. Çeşitli kanunlarda düzenlenen eşit davranma yükümlülüğü ve ayrımcılık yasağına dair bilmeniz gereken temel bilgileri bu yazımızda ele aldık.

10 Mart 2021

Kişisel Verilerin Korunmasının Aşil Tendonu: Özlük Dosyaları

Özlük dosyası tutulması, İş Kanunda düzenlenen bir yükümlülük olup ihlali karşısında idari para cezası öngörülmüştür. Ancak, özlük dosyalarının içeriği İş Kanunu ve sair mevzuatta pekiştirilmiş bir şekilde belirtilmemiştir. Bu nedenle süregelen insan kaynakları uygulamalarında özlük dosyasının içeriği olabildiğince geniş tutulmaktadır. Uygulamadan gelen bu alışkanlık, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (“KVK”) ışığında çeşitli sakınca ve riskler barındırmaktadır.

09 Şubat 2021

İş Kazası Halinde Atılması Gereken 5 Adım

Her ne kadar önceliğimiz iş kazalarının önlenmesi için gerekli tedbirleri almak olsa da, iş kazası sonrasına da hazırlıklı olmak gerekir. Bu nedenle olası bir iş kazası halinde işverenlerin ve işveren vekillerinin hangi adımları izleyeceklerini bilmeleri önemlidir. Bu yazımızda, iş kazasına maruz kalınması halinde atılması gereken 5 adımı derledik.

09 Şubat 2021

Yargıtay Kararı Köşesi / 8 Şubat

İşverenin aynı kıdemde ve aynı işi yapan çalışanları farklı ücretlerde çalıştırması objektif nedenlere dayanmadığından eşit işlem borcunun ihlali sayıldı ve İş Kanunu madde 24/2 kapsamında çalışanın haklı nedenle feshi tespit edildi. Ayrıca çalışan tarafından talep edilen ayrımcılık tazminatının da unsurlarının oluştuğu karara bağlandı.

09 Şubat 2021

İşyerlerinde HES Kodu Kullanımı ve KVK Önlemleri

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgınının sosyal hayat içerisinde kontrol altında tutulabilmesi için Hayat Eve Sığar “HES” uygulamasını geliştirmiştir. Bu yazımızda, HES Kodu ile kişilerin sağlık verilerinin işlenmesini kişisel verileri koruma bakımından inceleyeceğiz.

23 Aralık 2020

Çalışan Onayı Almadan Kurumsal E-Postalar Denetlenmesi: Anayasa Mahkemesi’nde Önemli Karar

Özellikle kurumsal kimliklerin pekiştirilmesi için birçok şirketin kurumsal e-postalar oluşturması, işleyişin takibi için e-postaların önem kazanması ve uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasının etkileri ile iş hayatında e-postaların önemi daha da artmıştır. Bu durum çalışanların, yöneticilerin ve işverenlerin aklına şu soruyu getirmektedir: “Kurumsal e-postalar denetlenebilir mi?”

22 Aralık 2020

Yargıtay Kararı Köşesi / 20 Aralık

Yargıtay Hukuku Genel Kurulu, banka şubesinde çalışan işçi kadının mesai saatleri içerisinde giydiği topuklu ayakkabı ve bol paçalı pantolon nedeniyle merdivenden düşmesini iş kazası olarak değerlendirdi. Karar, çalışanın giydiği kıyafetlerin, işverenin “İş Kıyafeti Uygulama Esasları”na uygun olduğu ve bu nedenle çalışanın ağır kusurlu sayılmayacağına dayandırıldı.

20 Aralık 2020

Ücretin Düşürülmesi Halinde Çalışanın Hakları

İş sözleşmesi kapsamında belirlenen ücret, çalışma koşullarındaki esaslı unsurlar arasında yer alır. Kural olarak işveren, tek taraflı kararı ile ücret dâhil iş özleşmesinin esaslı unsurlarını değiştiremez. Salgının ekonomik etkilerinin daha yoğun olarak hissedildiği bu dönemlerde, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işverenler, çalışanlarına ücretlerin düşürülmesi yönünde tekliflerde bulunmaktadır. Bu yazımızda ücretin düşürülmesine ilişkin kısa bir değerlendirme yaptık.

25 Eylül 2020

İşten Çıkarma, Ücretsiz İzin ve Ücretsiz İzin Sigortası ile İlgili Torba Yasa Değişiklikleri

7244 Sayılı Torba Kanun kapsamında İşsizlik Sigortası Kanunu ve İş Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile 3 ay süre ile işverenin işçileri işten çıkarması yasaklandı ve işverenin işçinin rızası olmadan işçiyi ücretsiz izne çıkarabileceği kabul edildi. Yapılan değişiklikleri bu yazımızda inceledik.

01 Temmuz 2020

COVID – 19 Önlemleri Kapsamında Sosyal Güvenlik Primi Ödemelerinin Ertelenmesi

COVID-19 tedbirleri kapsamında iş sözleşmesi ile sigortalı çalışanlar (4/1a) ve BAĞKUR kaydı olan sigortalıların (4/1b) sosyal güvenlik prim ödemeleri ertelenmiştir. Blog yazımızda ertelemenin kapsamını ve yeni süreleri inceledik.

15 Haziran 2020

Bir Zorlayıcı Fesih Nedeni Olarak COVID-19

COVID-19 salgını fesih için zorlayıcı bir sebep midir? Zorlayıcı nedenlerle iş sözleşmesini fesih hakkı hangi hallerde doğar? COVID-19 salgınını uygulamadaki örnekler ile karşılaştırdığımız yazımızda güncel soruları cevaplamaya çalıştık.

18 Mayıs 2020
Yazar

COVID - 19 İş Kazası Sayılır mı?

COVID – 19 salgını ile beraber, çalışanların hastalığa yakalanmasının iş kazası olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı merak konusu olmuştur. Bu konuyu, geçtiğimiz sene Yargıtay’ın H1N1 virüsüne yakalanan bir çalışan bakımından ele aldığı karar ışığında inceleyeceğiz. Bütünsellik sağlamak açısından, iş kazası ve işverenin tazminat sorumluluğu ile ilgili ayrıca kısa bir değerlendirmede bulunacağız.

27 Nisan 2020
Yazar

İşyerinde Psikolojik Tacizin Bilinirliği ve Etkileri

Farkındalık, çözümün başladığı yerdir. Bu paylaşımımızda, bireysel ve kurumsal düzeyde işyerinde psikolojik tacizin bilinirliği ve etkilerini değerlendiriyoruz.

23 Mart 2020
Yazar
E-Bülten'e Hemen Kayıt Olun

E-bülten gönderimlerimize üye olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.