kişisel verileri koruma kanunu i̇hlali nedeniyle derneğe i̇dari para cezası

11 Kasım 2020

Kişisel Verileri Koruma Kanunu İhlali Nedeniyle Derneğe İdari Para Cezası

Geçtiğimiz günlerde Kişisel Verileri Koruma Kurumu (“Kurum”) tarafından yayınlanan 2020/691 sayılı karar uyarınca bir derneğe Kişisel Verileri Koruma Kanunu (“KVK”)  kapsamında idari para cezası kesildi. İdari para cezası, veri sahibinin rızasını almadan reklam içerikli mesaj gönderilmesini konu almıştır. İdari para cezası ile sonuçlanan inceleme süreci bir şikâyet ile başlamıştır.

Kendisine gönderilen mesajdan rahatsız olan ve kendisine ait kişisel verilerin dernek tarafından nasıl elde ettiğini bilmeyen ilgili kişi, KVK uyarınca dernekten bilgi alma talebinde bulunmuştur. Dernek tarafından yasal süre içerisinde gerekli açıklama yapılamaması nedeniyle ilgili kişi Kurum’a şikâyet yoluna gitmiştir. Kurum, inceleme başlatmış ve şikâyet değerlendirilmesinde:

  • dernek tarafından ileti gönderiminin ilgili kişinin rızası ile yapıldığının belgelendirilmediğini tespit etmiştir;
  • Bu durumun veri sorumlusu tarafından veri güvenliğine ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmediğinin göstergesi olduğunu ve bahse konu telefon numarasının imha edilmesi gerektiği değerlendirilmiştir; ve
  • idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir.

İlgili karar, sivil toplum kuruluşlarının (“STK”), KVK kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmede konusunda dikkatli olmanın önemimi vurgulamaktadır. Kurum’un, KVK uyum süreçlerini gereği gibi yerine getirmeyen STK’lar bakımından benzer karar uygulamaları önümüzdeki günlerde artacaktır. Unutulmaması gerekir ki dernekler kanununa tabi olan, dernek şubeleri ve Türkiye’de doğrudan faaliyet ofisi, temsilcilik ofisi veya şube aracılığıyla faaliyet gösteren yabancı STK’lar da bu kapsamda değerlendirilecektir.

Kararın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

E-Bülten'e Hemen Kayıt Olun

E-bülten gönderimlerimize üye olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.