covid-19 kısıtlamaları kapsamında seyahat i̇zin belgesi

22 Haziran 2020

Çalışma Alanları
 • Çalışma alanı bulunmamaktadır.

COVID-19 Kısıtlamaları Kapsamında Seyahat İzin Belgesi

 

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi ve koronavirüs tedbirleri kapsamında; 03.04.2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı (“Bakanlık”) tarafından yayınlanan genelge ile, büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş/çıkışların sınırlandırılması ilgili bir genelge gönderilmişti.
Genelgede belirtilen iller için kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03.04.2020 saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulmuştu. 18.04.2020 tarihinde Bakanlık tarafından yayınlanan ek genelge ile bu süre, 18.04.2020 saat 24.00’den itibaren 15 gün daha uzatıldı.

Seyahat izin belgesi düzenleneceklerin kapsamının belirlemesi amacıyla, Bakanlık tarafından hangi durumlarda seyahat kısıtlaması için istisnalar getirileceği ile ilgili valiliklere ek bir genelge daha gönderildi.

 


Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilir?


Bakanlık tarafından yayımlanan “Şehirlere Araç Giriş/Çıkış Kısıtlaması ile İlgili İstisnalar” başlıklı ek genelgeye göre; seyahat izin belgesi verilen kişiler, yukarıda bahsedilen yasağa rağmen, verilen izin kapsamında şehirlerarası seyahat gerçekleştirebilirler. Seyahat izinleri, valilik/kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarınca verilmektedir. Aşağıda listelenen kişilere, başvuruları üzerine seyahat izin belgesi verilebilir:
 

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlara,

 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakını ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlara,

 • Doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlara,

 • Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan en fazla 4 kişiye,

 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelen ve kalacak yeri olmayanlara,

 • Askerlik hizmetini tamamlayanlara,

 • Cezaevlerinden salıverilenlere.


22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge kapsamında evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri; giriş – çıkış kısıtlaması getirilen şehirlere giriş çıkışlar için de geçerli olacak.
 

 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?


Seyahat izin belgesi talepleri;
 

 • Bakanlığa ait Alo 199 hattına,

 • Bakanlığın e-başvuru sistemine veya,

 • Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru şeklinde gerçekleştirilebilir.


Seyahat İzin Belgeleri Ne Kadar Geçerlidir?


Seyahat izin belgeleri, çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek. Tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak.

İçerik: Stj. Av. Mustafa Tayfun Laik

 

E-Bülten'e Hemen Kayıt Olun

E-bülten gönderimlerimize üye olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.