sivil toplum kuruluşu çalışanlarına zorunlu bireysel emeklilik katkı payı

11 Mayıs 2021

Sivil Toplum Kuruluşu Çalışanlarına Zorunlu Bireysel Emeklilik Katkı Payı

27 Aralık 2018 yılında yürürlüğe giren Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dâhil Edilmesi Hakkındaki Yönetmelik kapsamında, 5 ve üzeri çalışana sahip işyerlerinin, çalışanlarını bireysel emeklilik sistemine (“BES”) dahil etmeleri zorunludur. Sivil toplum kuruluşları da bu yükümlülüklere tabidir.

 

Ne Anlama Geliyor?

İşverenlerin, çalışanlarını BES’e dahil etmeleri, zorunlu katkı paylarını maaşlarından düşmeleri ve bu katkı payını doğrudan BES fonunu bulunduran şirkete ödemeleri gerekmektedir.

 

Hangi İşyerlerini Kapsıyor?

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 5 ve üzeri çalışana sahip işyerlerin, çalışanlarını BES’e dahil emekleri zorunludur. İşyerindeki çalışan sayısı hesaplanırken

  1. faaliyetine devam eden işverenler açısından Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmiş olan son aylık prim hizmet belgesinde yer alan 4-A sigortalı sayısı;
  2. yeni tescil edilen işyerleri açısından ise işyeri bildirgesinde beyan edilen “çalıştırılacak sigortalı sayısı”

dikkate alınacaktır.

 

İşverenin Sorumluluğu Nedir?

İşveren, çalışanlarını BES’e kaydettirmek, zorunlu katkı payını ücretlerinden düşerek doğrudan BES’i tutan şirkete ödemekle yükümlüdür.

 

Hangi Çalışanları Kapsıyor?

Zorunlu emeklilik düzenlemesi, yalnızca işyerindeki 45 yaş altı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çalışanları kapsamaktadır.

Bireysel emeklilik planına dahil edilen çalışanlar, 2 ay içerisinde başvuru yaparak plandan çıkabilirler. Sistemden cayma hakkını kullanarak çıkan çalışanlar, cayma tarihinden itibaren 3 yıl içinde yalnızca bir defalığına sisteme tekrar dahil edilecektir.

 

İhlalin Yaptırımı Nedir?

4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu geçici 2. maddesi kapsamında çalışanlarını bireysel emeklilik planına dahil etmeyen işverenlere, her çalışan bakımından dahil edilmeyen her ay için 163 Türk lirası (2021 yılı için) idari para cezası yaptırımı düzenlenmiştir.

 

Ne Yapmalıyım?

Öncelikle çalışan sayınıza bakarak zorunluluk kapsamında olup olmadığınızı saptayın. Bireysel emeklilik planı hizmetleri sunan bir şirket ile irtibata geçin ve sözleşme imzalayın. 45 yaş altı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çalışanlarınızı plan dahiline alın. Çalışanlara BES dahiline alındıklarını ve dilerlerse 2 ay içerisinde plandan çıkabileceklerini bildirin.

E-Bülten'e Hemen Kayıt Olun

E-bülten gönderimlerimize üye olmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.